שמחות בתורה

18

10.10.2021

המיזם הייחודי “שמחות בתורה”,  במסגרתו עשרות נשים מכפר הרא”ה מספרות כל אחת על פרשה אחת במשך 60 שניות, ציין עשור להיווסדו במהלך חג שמחת תורה. “מדובר במיזם שנולד מצורך של נערות ונשים מכל הגוונים בקהילה שלנו, המבקשות להיות שותפות אקטיביות בחג, לקחת חלק ולהרגיש משמעות”, אומרת לאה מרמורשטיין ירחי, העומדת מאחורי המיזם

 

שמחות בתורה


בבוקרו של חג שמחת תורה האחרון, בצל מגפת הקורונה שהעיבה על אווירת חגי תשרי התכנסו עשרות בנות ונשות כפר הרא”ה וערכו את אירוע “שמחות בתורה” המרגש, זו הפעם העשירית.

“שמחות בתורה” הוא מיזם ייחודי, שנערך לזכרן של שתי בנות כפר הרא”ה, נורית וציפי קויפמן ז״ל, במסגרתו נפגשו נשות הכפר בבוקר שמחת תורה ל”דקות תורה”, שבמהלכן הן קראו בזו אחר זו 54 פרשות שבוע, כשכל אחת בחרה לה פרשה והכינה רעיון עליו דיברה במשך 60 שניות בדיוק.

במיזם לוקחות חלק נערות, נשים צעירות, אימהות ואפילו סבתות וסבתות רבא, מגיל מצווה ועד מאה ועשרים, החוגגות יחדיו בשמחה גדולה ומעניקות לחג משמעות מיוחדת. בתום ההקראה המשיכו הנשים את החגיגה והצטרפו אל ההקפות המסורתיות שנערכו בבית הכנסת בכפר.

מי שעומדת מאחורי המיזם היא לאה מרמורשטיין ירחי, מעצבת גרפית ואמנית, תושבת הכפר, אישה מיוחדת ומלאת עוצמות, שלוקחת חלק בפרויקטים חברתיים שונים ופועלת רבות לקירוב לבבות בקהילה. לאה השתתפה במספר תערוכות שמטרתן יצירת גשר המחבר בין חלקי החברה הישראלית באמצעות אמנות, ולפני כארבע שנים אף זכתה בפרס נשיא המדינה וראש הממשלה מטעם הוועדה להנצחת נשיאים וראשי ממשלות שהלכו לעולמם; זאת בעבור הצעת הנצחה של נשיאה החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון ז”ל, בהשראת תרבות הלאדינו.

“מדובר במיזם שנולד מצורך חזק מאוד שעלה מהשטח, של נערות ונשים מכל הסגנונות והגוונים בקהילה שלנו המבקשות להיות שותפות אקטיביות בחג הזה, לקחת חלק ולהרגיש משמעות”, מסבירה לאה בהתלהבות רבה.
במסגרת המיזם הנשים בוחרות, כבר במוצאי ראש השנה, פרשה אחת, ומדברות על רעיון אחד בה במשך דקה אחת בלבד. שישים שניות של כמעט שישים נשים ובנות, שאימצו אל לבן כמעט שישים פרשות.

“אנחנו מתקתקות את זה, והפכנו כבר ליעילות מאד”, צוחקת לאה. “הנשים למדו לזקק את הרעיון ולהקפיד מאוד על הזמנים. יש רעיונות מרגשים, אפילו מדמיעים, יש כאלה שמצליחות בדקה שלהן אפילו להיעזר בדף מקורות שחולק בעוד מועד. כל אחת ממש מביאה את עצמה, את עולמה, לתוך זה. הרבה מהדברים הנאמרים הם דברי תורה נשיים במהותם, ובזה ייחודם והחידוש”.

מלבד 54 הדוברות, לכינוס הזה מגיעות עשרות נשים ובנות מהכפר כשכל אחת מקבלת בכניסה את רשימת הפרשות והדוברות, שעל פיה הדוברות קמות לדבר וכן דגלון שמחת תורה קטנטן על קיסם. כך, לנשים שמגיעות אל המפגשים מדי שנה ושומרות על הדגלים שקיבלו בשנים עברו, יש כבר אוסף דגלונים מכובד”, היא אומרת בהתרגשות.

בעקבות המיזם שנערך בעמק חפר זו השנה העשירית, נערכים אירועי “שמחות בתורה” גם במקומות רבים ברחבי הארץ, כשהנשים המארגנות משתמשות בלוגו המיוחד שעיצבה לאה במיוחד עבור המיזם.

“זה האופי המיוחד של החג הזה ואני שמחה על ההזדמנות שניתנת לנו הנשים לקחת חלק פעיל בחג שמחת תורה, חגם של השמחים והשמחות בתורה, ולפעול יחדיו לקירוב לבבות ועשייה משמעותית משותפת בקהילה הנפלאה שלנו”, מסכמת לאה.

הדפס

שמחות בתורה

Источник